WARSZTATY ANIMACJI 2013/2014

HURRA! STUDIO ogłasza nabór na zajęcia animacji w roku szkolnym 2013/14.

Program zajęć obejmuje zapoznanie się z różnymi technikami animacji poklatkowej (rysowaną, plastelinową, przedmiotową, wycinanką i pikselacją) oraz ważnymi dla tych technik twórcami i ich filmografią. Ponadto uczestnicy poznają podstawowe pojęcia filmowe oraz nauczą się je stosować w praktyce. Wprowadzimy też podstawy obróbki cyfrowej obrazów i dźwięków oraz montażu filmów. Dla zainteresowanych możliwość wprowadzenia podstaw animacji komputerowej.

Będzie to kontynuacja cieszących się popularnością warsztatów animacji prowadzonych zarówno w Rabce, jak i Nowym Targu.

warsztaty-plakat3

Termin:

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu, począwszy od października. Dzień tygodnia oraz godziny ustalimy wspólnie. Czas trwania jednego spotkania: 2 godz.

Miejsca: Dostępne są dwie grupy: w Rabce i w Nowym Targu!

Rabka: Świetlica Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Słonecznym, ul. Słoneczna 10

Nowy Targ: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37

Dla kogo? Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzież w wieku szkolnym od 7 do 18 lat w liczbie ok. 12 osób w grupie.

Opłaty: 100 zł miesięcznie.

Zapisy:

hurrastudio@gmail.com

tel. 606 760 857

Zapisy zbieramy do 20 września!

(Osoby zapisane do grupy w Rabce nie muszą się drugi raz zapisywać 🙂

Warsztaty animacji to innowacyjny produkt na rynku zajęć pozalekcyjnych, gdyż są multimedialną kompilacją różnych zajęć prowadzonych oddzielnie. Z jednej strony są rozwinięciem zajęć plastycznych, obejmujących zajęcia z rysunku, kompozycji, malarstwa, rzeźby – w zależności od technik realizacji film można tworzyć rysując na kartce, malując, lepiąc z plasteliny, wycinając elementy postaci z kartonu. Stworzenie scenariusza oraz postaci to już zadanie z dziedziny warsztatów literackich i dramaturgicznych, uczestnicy uczą się różnych sposobów narracji, struktury dzieła literackiego, kreacji postaci i ich ruchu. Aspektem ściśle teatralnym jest podkładanie głosów postaciom. Do udźwiękowienia filmu przydają się również umiejętności gry na różnych instrumentach, natomiast przy animowaniu jest bardzo przydatne wyczucie rytmu, ale też precyzja, cierpliwość i… umiejętność liczenia, gdyż każdy ruch powinien być rozpisany na liczbę klatek na sekundę. Niebagatelne znaczenie ma tu też wiedza fotograficzna z zakresu obsługi aparatu, ustawiania ekspozycji, możliwości manipulowania głębią ostrości, wybierania odpowiednich kadrów i ujęć. Przede wszystkim są to jednak warsztaty filmowe, których efektem są krótkie etiudy stworzone przez uczestników. Podczas tego procesu poznają podstawowe pojęcia filmowe takie jak scenopis, kadr, montaż, ujęcie, akcja, i funkcje: reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator, dźwiękowiec, montażysta.

Złożoność procesu powstawania animacji umożliwia uczestnictwo w warsztatach osób o różnych zainteresowaniach i ukierunkowaniach. Reżyser czy scenarzysta nie musi mieć zdolności plastycznych, plastyk nie musi być rozwinięty muzycznie, operator nie musi mieć pomysłu na film, itp. Dzięki temu warsztaty obejmują szerokie spektrum zainteresowań młodych ludzi – od plastycznych, humanistycznych, muzycznych po techniczne, fotograficzne, filmowe i komputerowe. Jednocześnie uczą się współpracy w grupie, ćwiczą koncentrację i cierpliwość, odkrywają nowe możliwości. Praca nad filmem pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i wzbogaca zasób środków autoekspresji. Wykorzystywanie komputera i innych urządzeń elektronicznych takich jak aparat fotograficzny, komputer, mikrofon pozwala młodym ludziom zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu nowych mediów. Popularność serwisów typu You Tube świadczy o rosnącej randze filmów robionych przez amatorów. Umiejętność robienia filmów animowanych wyróżnia uczestników naszych zajęć od rówieśników, uczy bardziej aktywnego i świadomego odbioru treści audiowizualnych. Staramy się wytłumaczyć swoją wiedzę w sposób prosty i zrozumiały, a także umożliwić dalszy rozwój po zakończeniu zajęć.

Hurra! Studio

Marta i Cezary Skroccy prowadzą warsztaty animacji poklatkowej od 2005 r., od 2010 pod szyldem Hurra! Studio. Filmy zrealizowane pod ich opieką są z powodzeniem pokazywane na festiwalach filmowych. Są również aktywnymi działaczami społecznymi. W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizowali projekty FATiF (Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej) 2005, 2007, 2008, 2010, „Jestem zielony”, Warsztaty animacji „Wakacje z animacją”, „Uruchom wyobraźnię”, „Letnia Akademia Filmowa”, „Rabka strefą dobrej kultury i akademią szans”, Koxx Fighters 3 i wiele innych.

Marta Skrocka

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w specjalizacji Film Animowany, reżyserka filmów animowanych i projektant graficzny. Za film „Wiek kamienia” uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima, Kraków, 2008. Od 2005 roku prowadzi warsztaty animacji poklatkowej, m.in. w Nowym Targu, w Rabce, Krakowie, Zakopanym oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji.

Cezary Skrocki

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, od 12 lat aktor animator w Teatrze Lalek „Rabcio”. Obecnie założył teatr „Chrząszcz w trzcinie”. Współpracuje też z innymi teatrami, m.in. z Krakowską Operą Kameralną. Prowadzi warsztaty teatralne i animacji filmowej.

Kontakt

Marta Skrocka

hurrastudio@gmail.com

tel. 606 760 857

Partnerzy:

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa

warsztaty IMG_6693 IMG_4714

UUUUUUUUU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s