PIELGRZYM

Ksiądz Kardynał Karola WOJTYŁA odwiedził Skomielną Białą jako duszpasterz dnia 29 czerwca 1971 roku. Z jego udziałem dobyła się przeprowadzka z tymczasowego kościółka-baraku wybudowanego w czasie II Wojny Światowej do nowej murowanej świątyni.

DSC_8142

Arcybiskup metropolita krakowski Karol WOJTYŁA w dniach 24 i 25 września 1977 roku przeprowadził wizytacje duszpasterską w parafii Skomielna Biała. W czasie wizytacji odwiedził chorych, rozmawiał z ludźmi, brał na ręce dzieci…
Karol WOJTYŁA już jako Jan Paweł II w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki dnia 8 czerwca odwiedził Nowy Targ, gdzie na lotnisku sprawował Eucharystię. Na to spotkanie z Janem Pawłem II ze Skomielnej Białej ruszyła piesza pielgrzymka. Pątnicy ruszyli po odprawionej w kościele Mszy Świętej, by wraz z ludem Podhala modlić się podczas papieskiej Mszy Świętej. Papieskie wołanie w czasie Mszy Świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie „…Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! … Tej ziemi!…” – które stało się symbolem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny dotarło także do ludu Podhala, stało się dla niego siewem wolności. Te słowa papieskiego wołania odmieniły dalsze dzieje Polski
W trakcie drugiej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny na spotkanie z papieżem w Krakowie ruszyli ponownie w pielgrzymce mieszkańcy Skomielnej Białej. Po wieczornej Mszy Świętej autobusy dowiozły ich do Myślenic, skąd pieszo ruszyli do Krakowa, by wziąć udział w sprawowanej przez papieża Eucharystii. Papieskie przesłanie o pokoju stało się mottem tej pielgrzymki „…Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja! Pokój Tobie!…”. W trakcie Mszy Świętej na krakowskich Błoniach papież beatyfikował narodowych bohaterów – żołnierzy antyrosyjskiego powstania styczniowego1863 roku Alberta CHMIELOWSKIEGO i Rafała KALINOWSKIEGO.
Jak wspomina ksiądz kanonik Antoni ŁACIAK w 1986 roku ze Skomielnej Białej udała się pierwsza pielgrzymka do Rzymu. Ze względu na konieczność przekraczania wielu granic i posiadania wielu wiz podróż do Wiecznego Miasta odbyła się samolotem. Pątnicy spotkali się z Janem Pawłem II – co odbyło się dzięki przychylności pochodzącego z Raby Wyżnej sekretarza papieża – księdza Stanisława DZIWISZA. Każdorazowe przygotowanie spotkania z Janem Pawłem II wymagało wielu zabiegów mimo to także kolejne pielgrzymki naszych parafian, które organizowane były w następnych latach każdorazowo spotykały się z Janem Pawłem II. Spotkania te, jak wspomina ksiądz kanonik zawsze miały bardzo osobisty charakter, niejednokrotnie odbywały się w prywatnych pomieszczeniach zajmowanych przez papieża, często późnym wieczorem po zakończeniu przez Jana Pawła II całodziennej pracy. Pielgrzymi przywozili dla papieża symboliczne dary, otrzymywali od niego różańce. Papież udzielał błogosławieństwa tak całej grupie, jak również indywidualnych jak na przykład małżeństwom odbywającym wspólne pielgrzymki. Pielgrzymki parafialne po zmianach ustrojowych w 1989 roku były wielodniowe, odbywały się autokarem i obejmowały oprócz Rzymu z obowiązkowym spotkaniem z papieżem także inne sanktuaria i miasta Włoch a wśród nich: Wenecje, Padwę, Neapol, Asyż, Loretto, Monte Cassino, San Giovanni Rotondo. Pielgrzymi odwiedzali włoskie miasta związane z polską historią. W trakcie podróży odwiedzali także Wiedeń ze wzgórzem Kahlenberg. W pielgrzymkach z parafii w Skomielnej Białej brali udział także mieszkańcy sąsiednich miejscowości, między innymi kronikarz parafii w Skomielnej Białej Pan Stanisław CICHOSZ.
W czasie szóstej pielgrzymki do Ojczyzny w dniach od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Królową Jadwigę – patronkę Polski Litwy i Rusi. Papież mówił „…Umiłowana przez naród cały, ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich … Gaude Mater Polonia!…”. W czasie tej pielgrzymki trzy dni przebywał i wypoczywał w Zakopanym, gdzie powiedział „…czekaliśmy długo i dziś możemy powiedzieć, że Zakopane się doczekało i ja się doczekałem…”. Po Mszy Świętej pod Wielką Krokwią papież powiedział „…Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda – w górę serca…”. Spotkał się także z wiernymi z Podhala w Sanktuarium w Ludźmierzu, gdzie wspólnie z nimi odmówił różaniec. W papieskiej Mszy Świętej w Zakopanem, oraz w modlitewnym spotkaniu w Ludźmierzu brali udział nasi parafianie.
Siódma pielgrzymka do Polski miała miejsce w dniach od 5 do 17 czerwca 1999 roku W czasie Mszy Świętej odprawionej 16 czerwca w Starym Sączu kanonizował błogosławioną księżną Kingę. W sądeckim spotkaniu z papieżem brali także udział pielgrzymi ze Skomielnej Białej. Wierni czekali na zapowiadany przejazd samochodowej kolumny papieskiej ze Starego Sącza do Wadowic. Także w Skomielnej Białej przystrojono planowaną trasę przejazdu papieskiej kolumny, ustawiły się wzdłuż drogi krajowej nr 28 grupy wiernych. Przejazd jednak nie doszedł do skutku z powodu wcześniejszych kłopotów zdrowotnych Jana Pawła II. Ze Starego Sącza do Wadowic papież leciał śmigłowcem. W Wadowicach papież powiedział „…Tu w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło, i szkoła się zaczęła i studia się zaczęły, teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło…”. Żegnając się z Polską na lotnisku w Balicach Jan Paweł II powiedział znamienne słowa – wyznanie etosu pokolenia, do którego należał. Pokolenia, które wychowane w wolnej II Rzeczypospolitej przechowało w sobie skarb wewnętrznej wolności „…Ojczyzno, moja ziemio umiłowana…”
Ósma ostatnia papieska pielgrzymka do Ojczyzny miała miejsce w dniach od 16 do 19 sierpnia 2002 roku. Myślą przewodnią tej pielgrzymki były słowa „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Papież przybył do Polski aby poświęcić sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie spoczywają relikwie siostry Faustyny KOWALSKIEJ. Tradycyjnie grupa pielgrzymów ze Skomielnej Białej ruszyła do Krakowa by modlić się w raz z Janem Pawłem II w trakcie sprawowanej przez niego Mszy Świętej w Łagiewnikach. Papież w czasie tej wizyty poruszał także kwestie społeczne mówiąc o liberalizmie, który „…gdy staje się libertynizmem, czyli wolnością bez prawdy, tej odniesionej także do krzyża, jest bardzo niebezpieczny…”. Przypominał Polakom aby pamiętali, że „…jesteśmy od tysiąca lat w Europie i będziemy…”, pomimo iż są tacy którzy mówią że z Europą musimy się dopiero integrować. Żegnając Ojczyznę z ust Jan Paweł II usłyszeliśmy wyznanie „…a na końcu cóż powiedzieć: żal odjeżdżać…”.
Papieża Pielgrzyma Jana Pawła II nie ujrzeliśmy więcej na ojczystej ziemi. Mieszkańcy naszej parafii według wyliczeń księdza kanonika Antoniego ŁACIAKA w zorganizowanych pielgrzymkach odwiedzili Jana Pawła II w Rzymie dziesięć razy.

DSC_8132 DSC_8130 DSC_8134 DSC_8122 DSC_8137 DSC_8141 DSC_8145DSC_8603 DSC_8604 DSC_8606
*w tekście wykorzystano materiały prasowe i wydawnictwa z lat 1979-2014;
Składamy podziękowania księdzu kanonikowi Antoniemu ŁACIAKOWI za informacje na temat pielgrzymek do Włoch z parafii w Skomielnej Białej, oraz udostępnienie fotografii z osobistych zbiorów. Dziękujemy także wszystkim innym osobom, które udostępniły materiały i publikacje prasowe oraz książki i prywatne zdjęcia ze swoich spotkań z papieżem Janem Pawłem.

Tekst-A M

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s