52 SESJA RADY GMINY

W dniu 19 maja br. w urzędzie gminy w Lubniu odbyła się LII (52) zwyczajna sesja Rady Gminy. W sesji oprócz władz gminnych, radnych i sołtysów wsi naszej gminy wzięli udział także Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej.

DSC_0503 Jednym z punktów porządku obrad było przyjęcie przez Radę Gminy uchwały „w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia w Skomielnej Białej”. Sesje Rady rozpoczął jej Przewodniczący Stanisław BIEDROŃCZYK od odczytania porządku obrad, po czym Rada rozpoczęła obrady. Dodatkowym punktem, który pojawił się w trakcie zapytań radnych, było usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu, których skutki dały się odczuć także w naszej wsi. Zapytania w tej sprawie dotyczące Skomielnej Białej złożyła radna Maria Bal i sołtys – radny Jan Macioł.
W trakcie omawiania przewidzianego porządkiem obrad punktu dotyczącego podjęcia przez Radę Gminy „uchwały o nieodpłatnym nabyciu nieruchomości zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia w Skomielnej Białej” głos zabrali:
Wójt gminy Kazimierz SZCZEPANIEC, który zwracając się do radnych przypomniał im, że przejęcie przez gminę tej budowli stawia przed nią rozłożone, także na następne lata zadania i wydatki, których celem oprócz bieżących remontów będzie doprowadzenie budynku Ośrodka Zdrowia do standardów według wymogów obowiązujących w budynkach przeznaczonych na potrzeby służby zdrowia od 2012 roku.
Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu gościom 52 zwyczajnej sesji – Członkom Zarządu „Stowarzyszenia…” głos w imieniu „Stowarzyszenia…” zabrał Wiesław PĘDZIMĄŻ, który przypomniał zebranym, że „Stowarzyszenie…” jest jedyną na terenie Gminy Lubień organizacją pożytku publicznego, dodał że tylko wieloletnia skuteczna „walka” „Stowarzyszenia…” w Sądach kolejnych instancji doprowadziła do tego, że obecnie Gmina ma co przejmować, gdyby nie działania „Stowarzyszenia…”, budynek będący w rękach ZOZ dawno byłby przez tenże ZOZ sprzedany, zadał także pytanie kto wnioskował o bezpłatne przejęcie budynku Ośrodka Zdrowia wraz z gruntami, i jakie przesłanki towarzyszyły temu wnioskowi? Na pytanie to odpowiedział Wójt – biorąc na siebie odpowiedzialność za złożenie wniosku, dodał jednocześnie że do złożenia wniosku upoważniła go opinia zebrania wiejskiego z 13 kwietnia br. na którym większość zebranych w głosowaniu opowiedziała się za przekazaniem Ośrodka Zdrowia gminie,wniosek wynika także, z troski o stan budynku w którym świadczone są usługi medyczne na terenie Skomielnej Białej. Ze strony Członków Zarządu „Stowarzyszenia…” padło także pytanie: Czy spisane 30 kwietnia br. porozumienie pomiędzy Wójtem a „Stowarzyszeniem…” będzie częścią podjętej przez Radę Gminy uchwały? Na pytanie to negatywnej odpowiedzi udzielił Radca Prawny.
Wypowiadając się Wice Prezes „Stowarzyszenia…” Kazimiera ŻEGLEŃ powiedziała, że celem działalności „Stowarzyszenia…” jest to aby w Ośrodku Zdrowia w Skomielnej Białej były nie gorsze warunki do świadczenia usług medycznych dla ludności jak to jest obecnie w Ośrodku Zdrowia, który znajduje się w Lubniu.
Wójt Gminy powiedział także, że po podjęciu przez Radę Gminy stosownej uchwały, obydwie strony będą czekać na stosowna decyzją Wojewody Małopolskiego.
Odbyło się głosowanie nad omawianą wyżej uchwałą, w którym Rada Gminy przyjęła ją zdecydowaną większością głosów (jeden głos Prezesa „Stowarzyszenia…” był przeciw podjęciu uchwały).
Po głosowaniu odczytano pismo pt.: „Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia i Promocji Zdrowia wsi Skomielna Biała do Uchwały Rady Gminy Lubień”, które to pismo Zarząd „Stowarzyszenia…” przygotował na wniosek Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja BALI. Radny Andrzej BALA w dniu 15 maja br. w trakcie posiedzenia Komisji Finansów na ręce Prezesa „Stowarzyszenia..” złożył wniosek o przedstawienie swojej opinii przez „Stowarzyszenie…” w sprawie przygotowywanej wówczas przez Radę Gminy uchwały w sprawie „nieodpłatnego nabycia nieruchomości zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia w Skomielnej Białej zraz z gruntami …”. W odczytanym piśmie Zarząd „Stowarzyszenia…” napisał: „Zarząd »Stowarzyszenia…« uważa, że budynek Ośrodka Zdrowia wraz z gruntami winien być zwrócony w całości prawowitym właścicielom, to jest mieszkańcom Wsi Skomielna Biała. Nie chcemy i nie możemy zmienić swojego stanowiska reprezentowanego na spotkaniach z Wójtem Gminy Lubień, Starostą Powiatu Myślenice i W-ce Wojewoda Województwa Małopolskiego. Wobec tego Zarząd »Stowarzyszenia…« nie ustosunkowuje się do Uchwały Rady Gminy Lubień dotyczącej nieodpłatnego nabycia nieruchomości zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia w Skomielnej Białej wraz z gruntami …”
Po odczytaniu powyższego pisma Przewodniczący rady Gminy zamknął dyskusję nad tym punktem porządku obrad Rady Gminy Lubień.

DSC_0513 DSC_0506 DSC_0500Tekst i Fot – A M

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s