WYWIAD SOŁTYSA JANA MACIOŁA DLA DZIENNIKA POLSKIEGO

Przedstawiamy Państwu wywiad jaki udzielił Jan Macioł sołtys a zarazem Prezes Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia dla Dziennika Polskiego 2 czerwca 2014 roku.

DSC_7494Skomielna Biała. We wsi nie ma dziś ważniejszego tematu niż to, czyją własnością stanie się budynek, do którego przychodzą się leczyć. Budowali go mieszkańcy wsi latach 60-tych ubiegłego wieku. Nie cieszyli się nim długo, bo działającą tu wtedy spółdzielnię zdrowia na początku lat 70-tych rozwiązano, a majątek przejęło państwo. Dziś obiekt jest nadal własnością Skarbu Państwa, czasowo tylko użyczoną gminie. Walkę o to, żeby odzyskać budynek, mieszkańcy zaczęli w 2000 roku i prowadzą do dziś. W tym celu zostało zawiązane Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia.
Sprawa ośrodka zdrowia toczyła się przed wieloma sądami, jednak bez pozytywnego dla Stowarzyszenia rozst­rzyg­nięcia. W 2011 roku została zawarta ugoda sądowa. Na jej mocy organizacja miała odkupić nieruchomość za 5 procent jej wartości i przekazać obiekt gminie w bezpłatne użytkowanie na 25 lat aby prowadziła tam działalność w zakresie ochrony zdrowia. Wojewoda uznał jednak, że można przyjąć tę zasadę, jedynie w odniesieniu do części budynku – tej, w której świadczone są bezpłatne usługi lekarskie (część parteru, z wyjątkiem punktu aptecznego). Nie może to dotyczyć tej części, gdzie świadczy się usługi komercyjne. Zobowiązał zatem starostę powiatu, aby za 5 proc. wartości sprzedał Stowarzyszeniu tę część; lokale, w których mieści się biblioteka miały być przekazane gminie w formie darowizny, a pozostała cześć – sprzedana na zasadach wolnorynkowych. Mieszkańcy obawiają się spełnienia tego scenariusza i rozproszenia efektów pracy lokalnej społeczności, bo przecież to oni remontowali budynek (doprowadzono tu gaz, wymieniono 10 okien na parterze). – Podliczyłem, że już po wybudowaniu ośrodka mieszkańcy wsi przekazali w różnej formie na jego ośrodka prawie 120 tys. zł. Nie dziwi więc, że czujemy się pokrzywdzeni. Naszym dążeniem jest poszerzenie opieki lekarskiej o specjalistów i rehabilitację. Trzeba zrobić wszystko, aby ośrodek miał jednego właściciela, bo kiedy będzie ich trzech, to nic z tego nie będzie – mówi sołtys Jan Macioł, który od początku kierował Stowarzyszeniem. Na zwołanym przez mieszkańców zebraniu zdecydowano, że wójt wystąpi do starosty o przekazanie budynku jako darowizny gminie Lubień, aby ta prowadziła tam działalność zdrowotną. Starosta poparł wystąpienie radnych i w minionym tygodniu wystosował do wojewody wniosek o zgodę. – Krążą plotki, jakoby gmina chciała przejąć budynek, aby go sprzedać i zarobić na tym. Nie jest to prawdą – mówi Kazimierz Szczepaniec, wójt Lubnia. – Budynek miałby służyć mieszkańcom wsi.
Źródło-Dziennik Polski-  Katarzyna Hołuj

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s