ODPOWIEDŹ SAMORZĄDU GMINY LUBIEŃ NA APEL STOWARZYSZENIA

Prezentujemy Państwu odpowiedź  Samorządu Gminy Lubień na apel  Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej o poparcie jego działań prawnych w stosunku do nieruchomości w Skomielnej Białej zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia. Odpowiedź ta była przeczytana przez Sekretarza Rady Gminy Lubień Stanisława BIEDROŃCZYKA na zebraniu  przedstawicieli Urzędu Gminy, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i sołtysa z mieszkańcami wsi Skomielna Biała w sprawie drogi S-7. W formie drukowanej rozdawana była również po mszach w kościele parafialnym w Skomielnej Białej przez naszych radnych.

DSC_5029

Szanowni Państwo

W związku z ogłoszeniem na niedzielnej mszy 25.05.2014 r. apelu Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej o poparcie jego działań prawnych w stosunku do nieruchomości w Skomielnej Białej zabudowanej Ośrodkiem Zdrowia i prośbą niektórych mieszkańców o udzielenie wyjaśnień, informuję co następuje:

1. Wójt i Rada Gminy Lubień rozumieją i popierają dbałość mieszkańców Skomielnej Białej o stan budynku Ośrodka Zdrowia wzniesionego dzięki składkom i osobistym staraniom mieszkańców Skomielnej Białej. Celem działań Gminy Lubień również jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom Gminy możliwości korzystania z tego budynku.

2. Właścicielem nieruchomości wraz z budynkiem Ośrodka Zdrowia jest Skarb Państwa. Nieruchomością gospodaruje Starosta Myślenicki wykonujący zarządzenia Wojewody Małopolskiego. Nikt inny nie ma żadnych udziałów w tej nieruchomości.

3. Budynek Ośrodka Zdrowia wymaga remontu i dostosowania do aktualnych wymogów NFZ co do świadczenia opieki zdrowotnej. Koszty remontu szacowane są na ok. 1 mln zł. Obecny właściciel nie jest zainteresowany remontem budynku i ponoszeniem kosztów. Gmina chce go wyremontować po to aby umożliwić świadczenie usług medycznych podmiotom do tego uprawnionym.

4. Gmina Lubień obecnie jedynie pomaga w zarządzaniu Ośrodkiem Zdrowia na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia z dnia 31.01.2014 r. która kończy się 30.06.2014 r. W kwietniu 2013 r. Wojewoda Małopolski zarządził Staroście Myślenickiemu aby część lokali w budynku Ośrodka Zdrowia przekazał Gminie Lubień, część sprzedał Stowarzyszeniu z 95% bonifikatą a część sprzedał na zasadach wolnorynkowych.

5. Zachodzi ryzyko, że jeśli Starosta wykona zarządzenie Wojewody to budynek przestanie mieć jednego właściciela zainteresowanego świadczeniem usług medycznych dla mieszkańców. Dlatego też 13.04.2014 r. zwołano zebranie wiejskie na którym mieszkańcy Skomielnej Białej wyrazili opinię aby Gmina Lubień zwróciła się do Starosty o darowiznę całej nieruchomości. W dniu 19.05.2014 r. Rada Gminy Lubień podjęła uchwałę upoważniającą Wójta do złożenia formalnego wniosku o darowiznę. W trakcie obrad Rady Gminy byli obecni członkowie Stowarzyszenia którym udzielono obszernych wyjaśnień w tej sprawie.

6. Jeżeli Gmina Lubień otrzyma w darowiźnie Ośrodek Zdrowia w Skomielnej Białej to nie będzie miała prawa go sprzedać ani oddać komukolwiek.

7. Nie ma żadnych przeszkód aby mieszkańcy Skomielnej Białej uczestniczyli w korzystaniu z Ośrodka Zdrowia i świadczeniu w nim usług medycznych. Gmina wspiera inicjatywy lokalne.

8. Samorząd Gminy Lubień podkreśla że nie jest prawdą aby:
– zebranie wiejskie decydowało o własności Ośrodka Zdrowia, taką decyzję podejmie Wojewoda Małopolski,
– Gmina nie chciała współpracować ze Stowarzyszeniem w dalszym rozwoju usług medycznych w Skomielnej Białej,
– Gmina Lubień, jako ewentualny przyszły właściciel, miała zamiar sprzedać Ośrodek Zdrowia innym podmiotom.

Osoby zainteresowane mogą uzyskać szczegółowe informacje w Urzędzie Gminy w Lubniu.

Samorząd Gminy Lubień

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s