ODBLASKI DLA KAŻDEGO-ZMIANA PRZEPISÓW

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale przede wszystkim przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas obowiązek ich noszenia miały dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Od 31 sierpnia br. obowiązek noszenia odblasków będzie dotyczył wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

hadelant.net_

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Policyjni eksperci z ruchu drogowego podkreślają, że nowy obowiązek ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Jesienią właśnie oni bardzo często są ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 – 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów.

Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny. Nie określono też sankcji za nieprzestrzeganie przepisu. Policjanci będą więc raczej pouczać i przypominać pieszym o ich nowym obowiązku tak, by upowszechnić noszenie elementów zwiększających widoczność.

Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

Źródło-KPP Myślenice Fot-Onet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s