WIELKIE ZAMIESZANIE WOKÓŁ ŚMIECI

Na początku lutego do mieszkańców Naszej wsi zaczęły napływać wezwania do zapłaty zaległych opłat za „odpady komunalne” wystawiane przez Urząd Gminy w Lubniu. Rozpoczęły się także, prowadzone telefoniczne przez pracowników Urzędu Gminy negocjacje z najbardziej zadłużonymi a mające na celu uiszczenie w/w zaległości. Część mieszkańców zdziwiona była tą zmasowaną akcją, tym bardziej, że nie była świadoma iż „winna” jest Gminie jakieś pieniądze. Sprawa ta została poruszona  również na szerszym forum – podczas spotkania radnych wybranych z komitetu „Czas na zmiany”, gdzie w czasie dyskusji „z sali” padło stwierdzenia, że „ze Skomielnej Białej najwięcej osób w Gminie Lubień nie płaci za śmieci, a sama Skomielna Biała ma w tym względzie największe w Gminie zaległości”.  W związku z powyższym temat ten nie mógł pozostać nie zauważony. Liczne zapytania w tej sprawie wpływały ze strony mieszkańców również do radnych. Sprawa znalazła swoje wyjaśnienie. Jak się okazało powodem  „zaległości płatniczych” części mieszkańców Naszej wsi był fakt nie otrzymania przez nich rachunków za odpady komunalne zawierających kwotę oraz  termin jej uiszczenia. Trudno obecnie jednoznacznie ustalić  winnego zaistniałej sytuacji. W czasie gdy z terenu Skomielnej śmieci odbierała firma Gacek, oraz RPGK Rabka faktury za odpady przychodziły pocztą lub regulowane były w siedzibach wymienionych firm przez mieszkańców – właścicieli posesji problemu nie było, później Gmina przejęła gospodarkę odpadami stając się pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a firmą odbierającą czyli od 2014 roku była to Firma Gacek i Krawontka. Wtedy też zaczęły się problemy. W tym czasie na terenie Naszej miejscowości osobą odpowiedzialną za „doręczenie mieszkańcom” nakazów płatniczych za odpady komunalne był Sołtys. Wiele osób nie wiedziało jednak, że do podatkowych „nakazów płatniczych” dodano również rachunki za odbiór odpadów komunalnych. Pierwsza informacja o tym, że rachunki za odbiór odpadów komunalnych – „rachunki za śmieci” można odebrać u Sołtysa wraz z podatkowymi nakazami płatniczymi pojawiła się w połowie lutego 2015 roku w trakcie ogłoszeń parafialnych w Naszym kościele czyli prawie rok po tym jak gospodarkę śmieciową przejęła Gmina!!!.

Jak poinformował nas w rozmowie  Wójt Gminy Lubień aby sytuacja taka jak w 2014 roku nie powtórzyła się w przyszłości wydał on polecenie sołtysowi by podatkowe nakazy płatnicze oraz rachunki dotyczące odpadów komunalnych dostarczane były mieszkańcom przez niego osobiście za potwierdzeniem odbioru.

Pani Magdalena Kiszka Pietrzak wyjaśniła, że rachunki i nakazy płatnicze jeszcze w tym roku będą dostarczane za pośrednictwem Sołtysa, dlatego wszystkie osoby które nie otrzymały do tej pory rachunków powinny zgłosić się do Gminy lub do sołtysa. Od nowego roku wszystkie rachunki będą wysyłane pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W załączeniu przedstawiamy zestawienie „zaległości płatniczych” za odpady komunalne poszczególnych miejscowości Gminy Lubień.

 

1 2
Wezwania wysyłane przez Gmine Lubień

3

Reklamy

3 thoughts on “WIELKIE ZAMIESZANIE WOKÓŁ ŚMIECI

 1. Pytanie do Wójta?
  Czy Wójt ma pełne zaufanie do podległych mu kierowników referatów oraz
  samodzielnych pracowników i kontroluje okresowo ich pracę ??????????
  Mnie nasuwa się jedno stwierdzenie , osoby które zaniedbały swoje obowiązki
  i nie wyciągały na bieżąco wnioski ( przynajmniej raporty kwartalne ) wypadałoby
  zdymisjonować. Jest dużo chętnych do pracy w budżetówce a w szczególności
  w urzędach gmin.
  Czy słyszeliście o bankrutach Gmin, o niewypłacalności tak , ale o bankrutach ???

 2. Pytanie do dłużników – czy wiedzieliście o ustawie śmieciowej ???
  Nie ma żądnego tłumaczenia – w naiwności czekaliśmy i odwlekaliśmy płatności.
  Znaliśmy obowiązujące miesięczne taryfy w naszej gminie ( obowiązują już kilka
  ładnych lat – proszę sprawdzić kiedy były zatwierdzone ??? )
  Nie chciało nam się przetelefonować i sprawdzić na jakim etapie płatności jest
  nasza rodzina. Tak więc na barki własnych zaniedbań, należy przyjąć winę i przestać
  naiwnie tłumaczyć i szukać dziury w całym. Mnie zdarza się zapomnieć , płacę
  wtedy karę ( odsetki ) i nie obwiniam sąsiada. Przyznaję , dokumenty winne być
  dostarczone osobiście. Za nie, wypłacono z kasy Gminy przyznaną kwotę.
  Znając życie, pracę sobie sołtys uprościł , znalazł posłańców, ale czy my byśmy
  nie postąpili podobnie. Czy mamy rozliczyć również Sołtysa ???????????????

 3. Jak sobie przypominam gospodarka śmieciowa jest prowadzona przez Gminę Lubień od lipca 2013r. Nakazy płatnicze za drugie półrocze, kiedy wprowadzono nowe śmieci były dostarczane w sierpniu 2013r. pocztą i poprzez pracowników urzędu. Firma Gacek i Krawontka odbierała śmieci od lipca 2013r. do grudnia 2014r., a nie jak wyżej jest napisane od 2014r. Mieszkańcy miejscowości Skomielna Biała wiedzieli o nowym systemie śmieciowym chyba już od kwietnia 2013r. Pracownicy Urzędu Gminy w Lubniu chodzili po domach i informowali o tym systemie i o cenach za oddawanie śmieci. Jak sobie przypominam nakazy śmieciowe za 2014 rok Pan Sołtys rozdawał na początku w Szkole, a później u siebie w domu. Było takie samo ogłoszenie jak teraz w lutym 2015r. w Kościele w ramach ogłoszeń parafialnych w tamtym roku w okresie lutego. Urząd Gminy nie jest niczemu winien tylko Pan Sołtys !!!. A mieszkańcy jak otrzymali podatek w tym czy w tamtym roku to chyba nie zauważyli że dostali też nakaz śmieciowy. A później twierdzą że nie dostali go w ogóle ????????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s