ZA MAŁO WYPADKÓW – PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH NIE ZOSTANĄ OŚWIETLONE

Urząd Gminy w Lubniu w związku z interpelacjami radnych KWW „Czas na Zmiany” zwrócił się z prośba do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie o zamontowanie oświetlenia nad przejściami dla pieszych na dk-7 (przejście przy szkole podstawowej) oraz dk-28 (na roli Leśniakowej) prośbę swą motywując tym że po zapadnięciu zmroku przejście w poprzek drogi zwłaszcza w trakcie nasilonego ruchu stwarza poważne zagrożenie, narażeni są nie tylko piesi przechodzący po pasach ale również kierowcy, którzy w sytuacji wykonywania manewru hamowania w związku z nagłym dostrzeżeniem pieszego na pasach wywołują sytuację skrajnie niebezpieczną. Wartym podkreślenia jest fakt że zbliża się zima która dodatkowo potęguje to niebezpieczeństwo. Nadmienić należy że natężenie ruchu na tym odcinku wynosi 20 tysięcy samochodów na dobę.

Odpowiedź GDDKiA na pismo Urzędu (skrót)
W odpowiedzi na pismo Pana Wójta dotyczące ustawienia kasetonu ze znakiem aktywnym „D-6” i oświetlenia rejonu przejścia dla pieszych uprzejmie informuję że OPINIUJĘ NEGATYWNIE TEN WNIOSEK. Aktywne znaki kasetonowe ze znakiem „D-6” na drogach krajowych małopolski lokalizowane są głównie na przejściach tzw.”szkolnych- w ciągu dróg nie posiadających oświetlenia ulicznego, gdzie przekroczenie drogi przez pieszego może stwarzać spore utrudnienia. Przejście dla pieszych znajduje się na prostym, oświetlonym odcinku drogi krajowej z dobrą widocznością. W/w przejście oznakowane jest jako przejście szkolne oraz wykonany jest azyl dla pieszych. NA TYM PRZEJŚCIU W OKRESIE 2011-2014 NIE DOSZŁO DO ŻADNYCH ZDARZEŃ DROGOWYCH W TYM I Z UDZIAŁEM PIESZYCH. Podpisała Z-ca Dyrektora Oddziału Agnieszka Wachowska.

Odpowiemy Pani Agnieszce Wachowskiej jako mieszkańcy Skomielnej Białej gdyż pismo do Urzędu Gminy w Lubniu zawiera szereg nieścisłości, a Z-ca Dyrektora GDDKiA chyba nigdy w/w przejść nie widziała.

2009-03-05-04
Przejście o którym pisali radni jest tzw-„szkolne” znajduje się bezpośrednio przy placówce oświatowej Szkoła i Gimnazjum w Skomielnej Białej natomiast z drugiej strony „zakopianki” znajduje się kościół z parkingiem gdzie najczęściej rodzice przywożą dzieci do szkoły. Dziś sprawdziliśmy oświetlenie na dk-7 jest i tu Pani Agnieszka Wachowska ma rację LAMPY SĄ  jednak jedna lampa znajduje się w odległości 25 metrów od przejścia natomiast druga około 16 metrów (ta niestety odwrócona jest w bok aby czasami tego przejścia nie oświetlić). Poniżej przedstawiamy zdjęcie przejścia dla pieszych oświetlonego przez w/w lampy.DSC_8384Najgorsze co może być a co widać na zdjęciach lampy oświetlają tuż przed i tuż za przejściem, natomiast przejście dla pieszych znajduje się w mroku. Proszę spytać osoby które wychodzą z hali gimnastycznej  w godzinach wieczornych ile widzieli w tym miejscu stłuczek, sam byłem świadkiem dwóch takich zdarzeń. Kierowcy najczęściej nie decydują się na wezwanie Policji tylko spisują oświadczenia, dlatego śladu o tym nigdzie nie ma.

DSC_8389Następna nie do końca prawdziwa  informacja to ta że przejście znajduje się na prostym odcinku drogi.  Przejście o którym mowa znajduje się ZA ŁUKIEM DROGI !!!  jeśli chodzi o widoczność to przejście znajduje się NA LEKKIM WZNIESIENIU!!!! dla jadących od Nowego Targu i Zakopanego.

Oto prosta o której pisze Pani Agnieszka Wachowska

DSC_8396

I ostatni argument jakiego używa Z-ca Dyrektora to znaki i tu znowu zaczyna się problem gdyż znaki ustawione są tuż przed przejściem dokładnie 2 metry (na pewno jest to zgodne z prawem) dlatego pytam ile musiałby jechać samochód aby zatrzymać się na dwóch metrach 30-40 km/h?. Poniżej przedstawiamy zdjęcia i informacje na temat zdarzeń które miały miejsce na tym odcinku. Proszę zobaczyć jak wygląda zaprojektowany i wykonany przez GDDKiA  „azyl” dla pieszych…

2009-03-05-01d 2009-03-05-02 2009-03-05-04 060320091Zdjęcia są z przed 2011 roku, niestety takie sytuacje miały miejsce.

Od drogi na roli Słowiakowej do przejścia dla pieszych w ostatnich latach zginęły dwie mieszkanki Skomielnej (osoby starsze) oczywiście było to kilka lat temu, zmarły nie na miejscu tylko kilka dni po wypadku, pewnie dlatego brak jest informacji. Przejście dla pieszych na dk-28 mieszkańcy omijają szerokim łukiem ostatnie wydarzenie które miało tam miejsce to cud, gdzie samochód potracił dziewczynę a jadący z przeciwka TIR zdążył zahamować i nie doszło do tragedii. Przejścia dla pieszych nie oświetlone „od góry” to pułapki, gdzie pieszy czuje się pewnie, natomiast kierowca po zapadnięciu zmroku  nie widzi nic. Kilka lat temu gdy Skomielna należała pod KPP w Nowym Targu częste kontrole prędkości na prostej od kościoła do „zakrętu Łasaka” były normą, dziś gdy po rejonizacji należymy pod KPP Myślenice jedno jest pewne nietrzeźwy kierowca nie ma szans przejechać przez Skomielną ale pomiary prędkości są sporadyczne. Szkoda że niektórzy urzędnicy w ten sposób podchodzą do tak poważnego tematu, pytamy jednak ilu ludzi musi zginąć aby można było zamontować oświetlenie. Mamy nadzieję że nasi radni nie poprzestaną i dalej będą drążyć temat gdyż ta sprawa dotyczy nas wszystkich szczególnie naszych dzieci.

Wniosek radnych do Wójta Gminy Lubień

IMG_0002

Pismo do GDDKiA

IMG_0001Odpowiedź GDDKiA w Krakowie

IMG_0003

Zdjęcia-Materiały prasowe

 

5 thoughts on “ZA MAŁO WYPADKÓW – PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH NIE ZOSTANĄ OŚWIETLONE

 1. Bo to jest właśnie Polska… Szkoda paru złotych żeby postawić takie oświetlenie a nie szkoda stawiać ekranów dźwiękochłonnych za parę milionów wzdłuż nowych autostrad w szczerym polu z dala od zabudowań…

 2. Rzecz ważna. Walczymy.
  Odcinek bardzo niebezpieczny, szczególnie po zmierzchu.
  Jeszcze żeby auta jechały przez wieś te 50 na godzine..

 3. Co z tego będzie, radni i wójt pisze, pani Agnieszka robi swoje
  i odpowiada tak jak firma jej każe i myśli to mam z głowy(odpowiedziałam i po temacie).
  Postuluję, wieczorem weźmy kilka wstęg , rozwińmy w poprzek drogi ( o akcji
  powiadommy policję ) i zablokujmy zakopiankę z plakatem – BOJĘ SIĘ PRZEJŚĆ.
  Upoważniam radnych z Komitetu wyborczego „Czas na Zmiany” , Wójta do wysłania
  odpowiednich pism do Policji i do GDDKiA o naszych zamiarach z podaniem czasu
  trwania.
  Podając kilka terminów, z powtórzeniem akcji, wysłane pismo ( nasza determinacja )
  da Dyrekcji powód do natychmiastowej zmiany decyzji. Ja wezmę udział w proteście, Mieszkańcy jak sądzę też.
  Z tymi ludźmi, przykutymi do stołków, w inny sposób nie da się rozmawiać.

  • Dubel, nie schodź z tematu, tu trzeba działania a nie opowieści i takie tam kirdemały
   w twoim wydaniu, sztuka skupić się na jednym temacie doprowadzić do finału wierzę
   i doceniam starania radnych i wójta. Więc kończ Waść dzieło rzekło by się do Tych ludzi
   a Ciebie dubel zachęcam dołącz także do grupy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s