KRONIKA POLICYJNA

Liczne interwencje policjantów ruchu drogowego na zaśnieżonych drogach

[2 kwietnia 2015 r.] W ciągu porannych godzin policjanci ruchu drogowego byli wzywani do kilku zdarzeń drogowych, do których doszło w zimowych warunkach. Wieczorem, o 20:45, na „zakopiance” w Skomielnej Białej Iveco najechało na mazdę, a już po północy, o 2:20, na światłach w tejże miejscowości, VW zderzył się z audi i daewoo. Sprawcy zdarzeń byli karani mandatami. Policjanci proszą o ostrożność na drodze, szczególnie w chwilach gdy gwałtownie pogarszają się warunki pogodowe.

Drogi powiatu: policyjne działania „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

[9 kwietnia 2015 r.] Kilkunastu policjantów – głównie z ogniwa ruchu drogowego – prowadziło na ciągach komunikacyjnych powiatu myślenickiego cykliczne działania ukierunkowane na częstsze niż zwykle ujawnianie naruszeń prawa powodowanych zwłaszcza przez pieszych. W trakcie akcji stwierdzono m.in. 27 przypadków przechodzenia w miejscach niedozwolonych, 2 razy piesi nie stosowali się do wskazań sygnalizacji świetlnej, 22 razy były to inne wykroczenia. Policjanci stosowali grzywny w postępowaniu mandatowym lub pouczenia. Podczas działań ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego pojazdem silnikowym oraz 7 wykroczeń popełnianych przez kierowców pojazdów silnikowych. Działania ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników dróg będą kontynuowane.

Zmiany w przepisach związanych z wykroczeniami w ruchu drogowym

[14 kwietnia 2015 r.] W ostatnią sobotę weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym. Na przykład osoba nieuprawniona, która zaparkuje na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł.

Kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi 300 zł mandatu. 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obwiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Rozporządzenie zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę – do 100 zł. Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Foto (13)Źródło-KPP Myślenice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s