DZIŚ OBCHODZIMY DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP dnia 20 lutego 2004 roku. Warto przypomnieć znaczenie heraldyczne  barw na fladze Polski. Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
-Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
-Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej czyli Konstytucji 3 Maja1791 roku. Damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.
Po raz pierwszy regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale Powstańczego Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku (w czasie trwania Powstania Listopadowego) na wniosek posła a zarazem wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego Walentego ZWIERKOWSKIEGO, jako propozycja kompromisowa pomiędzy barwą białą – nadaną przez króla Polski Augusta II Mocnego z saskiej dynastii Wettynów i proponowaną przez konserwatystów trójbarwną – biało-czerwono-szafirową – barwami antyrosyjskiej konfederacji barskiej, (która trwała w latach 1768-1772).
Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski dnia 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.”
*informacje o historii flagi na podstawie książek Szymona KOBYLIŃSKIEGO: „KRÓTKA O HYMNIE ORŁACH I BARWACH GAWĘDA” i  „GAWĘDY O BRONI I MUNDURZE”.

73087_flaga-polska[1]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s