INFORMACJA STOWARZYSZENIA OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej pragnie poinformować mieszkańców naszej miejscowości, że toczy się aktualnie ożywiona dyskusja między Stowarzyszeniem a Gminą Lubień na temat zagospodarowania Ośrodka Zdrowia w Skomielnej Białej, zakresu, w jakim w gospodarowaniu Stowarzyszenie będzie mieć udział, a co za tym idzie na temat zakresu prowadzenia w Ośrodku Zdrowia działalności leczniczej.
Pokrótce przedstawiając chronologię wydarzeń – na spotkaniu w dniu 5 maja 2015r. w Urzędzie Wojewódzkim z udziałem Wójta Gminy Lubień i przedstawicieli Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia ze Skomielnej Białej Wicewojewoda Pan Wojciech Szczepanik zobowiązał obie strony do zawarcia umowy przedwstępnej ustalającej warunki korzystania przez Stowarzyszenie z dwóch kondygnacji Ośrodka Zdrowia, jako warunek przekazania Ośrodka Gminie lub zbycia z bonifikatą oraz ustalając, iż Gmina Lubień nabędzie Ośrodek z przeznaczeniem na realizację zadań publicznych – ochronę zdrowia na dwóch kondygnacjach Ośrodka (parterze i I piętrze), do których Ośrodek zostanie przystosowany przez Gminę w określonym w umowie przekazania terminie.

DSC_7898

W przypadku niedojścia do porozumienia Wojewoda oświadczył, iż bierze pod uwagę sprzedaż komercyjną Ośrodka w całości. Stowarzyszenie przygotowało propozycję przedwstępnej umowy użytkowania zawieranej na czas nieokreślony, z możliwością odpłatnego realizowania w Ośrodku jego celów statutowych – zapewnienia świadczeń opieki zdrowotnej. W odpowiedzi otrzymało propozycję zawarcia umowy najmu na czas nieokreślony części pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania działalności leczniczej, jak i użyczenia pomieszczenia na potrzeby Stowarzyszenia, odpłatnie na rzecz Gminy.
Obecnie negocjujemy warunki umowy przedwstępnej, przy czym priorytetem pozostaje dla nas, by jak największa powierzchnia Ośrodka zdrowia była przeznaczona pod najem podmiotom leczniczym i by wykonywanie opieki medycznej było realne. Na dwóch piętrach, które zostaną przeznaczone nam do dyspozycji zorganizujemy bezpłatną opiekę zdrowotną. Przyjmować będzie nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale lekarze, na których Państwo czekają – pediatra i stomatolog. Chcielibyśmy zapewnić również opiekę rehabilitacyjną oraz szczególnie objąć opieką ludzi starszych, którzy nie są w stanie dojechać do lekarzy specjalistów do oddalonych o kilometry miejscowości. Posiadamy deklaracje na piśmie ze strony spółek medycznych, które chcą podjąć z nami współpracę.
Oświadczamy, że jesteśmy w dalszym ciągu gotowi na rozmowy z Gminą Lubień, będziemy pracować nad porozumieniem, które nie skrzywdzi żadnej ze stron i by nie dopuścić do przetargowej sprzedaży Ośrodka Zdrowia.
Jednocześnie chcielibyśmy poruszyć temat zebrania w  październiku i listopadzie ubiegłego roku 1060 podpisów mieszkańców Skomielnej Białej popierających przekazanie Gminie Lubień Ośrodka Zdrowia i złożenia ich w Urzędzie Wojewódzkim. Urząd Wojewódzki udostępnił nam dokument – pismo przewodnie, do którego dołączone zostały rzeczone podpisy, firmowane przez jednego z byłych członków Rady Gminy Lubień. Wynika z niego, że intencją tej rzeszy mieszkańców było przekonanie, że Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej nie powinno stać się właścicielem Ośrodka Zdrowia. Ujawniamy treść tego pisma, mając nadzieję, że Państwo obiektywnie dokonacie oceny zaistniałej sytuacji. Liczymy na komentarz z Państwa strony. Zaznaczamy, że nie mamy nic przeciwko demokratycznym sposobom wyrażania swojej woli. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z mieszkańców popiera nasze pomysły, choć ciągle staramy się mieszkańców do siebie przekonać. Niemniej obawiamy się, że ludzie, którzy podpisali się pod petycją skierowaną do Wojewody Małopolskiego byli wprowadzani w błąd co do wagi złożenia podpisu i celu złożenia podpisu. Jaka była rzeczywista intencja ludzi, którzy podpisali się pod petycją? Czy intencją Państwa było zapobieżenie zaprzestania świadczenia usług medycznych w Skomielnej Białej z dniem 1 stycznia 2015 r. czy przyczynienie się do zdyskredytowania nas w oczach władz? W naszej ocenie treść załączonego pisma zawiera treści zniesławiające i pomawiające członków Stowarzyszenia. Realizacja opieki zdrowotnej w Skomielnej Białej może odbyć się z udziałem zarówno Stowarzyszenia, jak i Gminy. Takie jest stanowisko również Wojewody Małopolskiego.
Prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem poprzez mail na adres stowarzyszenie_skom@onet.pl, bądź osobisty z członkami Zarządu (aktualny skład na stronie internetowej Stowarzyszenia https://stowarzyszenieoipz.wordpress.com/.
Chcielibyśmy poznać nie tylko opinie w sprawie powyżej przedstawionej, ale również Państwa oczekiwania, nadzieje i plany wobec Ośrodka Zdrowia i szeroko rozumianej opieki zdrowotnej w Skomielnej Białej.

Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia w Skomielnej Białej

1q 1w

 

3 thoughts on “INFORMACJA STOWARZYSZENIA OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

 1. Bardzo rzeczowo to przedstawione mieszkańcom Skomielnej , tylko czy ktoś naprawde chce żeby tak było dobrze w tym ośrodku zdrowia , a może lepiej by było jak do tej pory i po kłopocie . Jedno jest tylko zastanawiające , z kąd tyle ludzi sie podpisało pod tymi listami i czy naprawde chcą oddać budynek gminie , ja mam wrażenie że to wszystko było manipulowane , a już pismo radnego takim grubiańskim językiem napisane że aż sie nie chce wierzyć że ktoś taki w radzie gminy nas reprezentuje jako mieszkańców .Moja skromna opinia w tej sprawie jest taka ze jak ktoś wziął sprawy w swoje ręce to niech robi jak najwięcej i nie słuchają docinków złośliwych i niech działają jak im sumienie podpowiada , bo czas najwyższy zebyśmy mieli i pełny skład medyczny w tak potężnym budynku i nie nabijali kasy innym miejscowościom . Mamy swój honor i też nas stać na to żeby wesprzec swoich ludzi którzy chcą coś zrobić dobrego w tej Skomielnej i trzeba im dać szanse a nie tylko krytykować i szkalować .Ja jestem za stowarzyszeniem i tak powinna większość ludzi reagować , niech coś realizują , a może nie trzeba ich od razu skreślać , niech pokazą co potrafią , a gdyby się tak udało jak piszą to wreszcie coś w tym ośrodku by drgnęło .Należy się to szczególnie tym co już nie mają siły dojeżdżać do Rabki i tym co ten budynek budowali a nie zdazyli się leczyć w nim w całym tego słowa znaczeniu.

 2. Kiedy to się skończy? Gdybym była na miejscu Wójta i radnych z pozostałych miejscowości dawno olałabym temat i zostawiła ośrodek na rękach Stowarzyszenia. Ile można się błaźnić na oczach pozostałych? W naszej gminie z nikogo tak się nie śmieją jak z naszych mieszkańców. Może powinniśmy od razu walczyć o odrębność i stworzyć własną gminę? Skończy się może niedługo (daj Boże) temat ośrodka trzeba będzie znaleźć nowy… Powodzenia życzę „reprezentantom”…
  A co do radnych to z „Komitetu Czas na zmiany” tylko jeden zauważyłam że umie się wypowiadać 🙂

  • Do tej pory nie czytałem tak durnej wypowiedzi jak ta którą umieszcza xxx.
   Jestem przekonany o tym, że tacy ludzie nie dość że nic nie robią, to chętnie
   oplują wszystkich i wszystko co ich otacza, wymyślą niestworzone historie
   i dodam— są skłonni obs……ć własne gniazdo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s