PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ MAŁOPOLSKIEJ POLICJI W I PÓŁROCZU 2015 ROKU

Małopolscy policjanci odebrali przestępcom mienie wartości blisko 45 milionów złotych (na poczet przyszłych kar i roszczeń), odzyskali także mienie pochodzące z przestępstw o wartości ponad 8 milionów złotych i zabezpieczyli prawie 100 tysięcy złotych pochodzących z prób wręczenia „łapówek”. To efekt skutecznych działań podejmowanych przez małopolską Policję na rzecz ograniczenia przestępczości w regionie

policja

Małopolscy policjanci, pracując na rzecz bezpieczeństwa w naszym regionie, systematycznie prowadzą działania mające na celu ograniczenie przestępczości. Efektem tej pracy w pierwszym półroczu br. jest kolejny spadek przestępczości odnotowany szczególnie w kategorii przestępstw kryminalnych – o 13 procent. Rozliczanie karne sprawców przestępstw oraz podejmowane przez policjantów działania prewencyjne pozwoliły na zmniejszenie liczby rozbojów, bójek i pobić czy kradzieży z włamaniem.

Konsekwentne rozpracowywanie środowisk przestępczych przez małopolskich policjantów doprowadziło do postawienia zarzutów karnych 12.131 sprawcom przestępstw.

Podczas prowadzonych realizacji policjanci odzyskali dla pokrzywdzonych przestępstwami mienie wartości ponad 8 milionów złotych, na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczyli natomiast mienie należące do sprawców przestępstw o łącznej wartości ponad 44.3 miliona złotych. Zabezpieczono także prawie 100 tysięcy złotych pochodzących z prób wręczenia „łapówek”.

W dalszym ciągu priorytetowo policjanci traktowali bezpieczeństwo w miejscach publicznych zwalczając przestępczość pseudokibiców – wielokrotnie uderzali w przestępcze struktury powiązane ze środowiskami pseudokibiców, zapobiegali bójkom i „ustawkom”, rekwirowali niebezpieczne narzędzia i rozliczali karnie wandali malujących graffiti. Tylko krakowscy policjanci sporządzili niemal 100 wniosków do sądu o ukaranie osób posiadających niebezpieczne narzędzia, 49 kolejnych takich spraw pozostaje w toku, a w 49 zapadły już wyroki skazujące.

Małopolscy policjanci zabezpieczali 36 meczów piłki nożnej, w tym 9 o podwyższonym ryzyku – do zadań związanych z zabezpieczeniem tych imprez sportowych zaangażowanych zostało (na zasadzie wielokrotności) prawie 6.800 funkcjonariuszy.

Podejmując zdecydowane działania wobec osób zakłócających porządek policjanci nałożyli 1.715 mandatów karnych na łączną kwotę 202.300 złotych.

Praca policjantów „drogówki” i prewencji przełożyła się także na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – duża ilość
patroli na drogach i stanowcze działania wobec osób stwarzających zagrożenie na drodze pozwoliły na ujawnienie w Małopolsce 5.721 nietrzeźwych kierujących, którzy natychmiast zostali wyeliminowani z ruchu drogowego, ponadto od początku maja br. policjanci zatrzymali prawo jazdy łącznie 768 osobom, w tym 482takim, które brawurą lub nieodpowiedzialną jazdą stworzyły zagrożenie dla innych uczestników ruchu, kolejnych 276 osób straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia prędkości (nowe przepisy obowiązujące od 18 maja) – 276 a 4 inne z powodu naruszenia przepisów dotyczących przewozu osób

Pozytywnym aspektem współpracy na rzecz bezpieczeństwa jest większa świadomość potrzeby reagowania na negatywne zjawiska i zgłaszania Policji sytuacji wymagających interwencji – w bieżącym roku odnotowaliśmy więcej takich zgłoszeń, policjanci reagując na nie podjęli więcej interwencji – łącznie funkcjonariusze pionu prewencji interweniowali 218.268 razy.

Wiele razy policjanci podczas codziennej pracy mieli do czynienia z trudnymi sytuacjami – niejednokrotnie narażali swoje życie i zdrowie niosąc pomoc potrzebującym (ratowali ludzi w pożarach czy na akwenach). Podczas podejmowanych przez funkcjonariuszy interwencji zdarzały się także przypadki napaści na funkcjonariuszy – łącznie odnotowaliśmy 1.083 przestępstwa przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu.

W pierwszej połowie br. małopolski garnizon Policji wzmocniony został o kolejnych funkcjonariuszy – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek przyjął do służby 100 nowych policjantów.

Źródło- KPP Myślenice

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s